Zbulo Durresin

Zbulo Durresin

Durrës , italisht Durazzo , serb dhe kroat Draç , porti kryesor detar i Shqipërisë . Shtrihet në bregun e detit Adriatik , në perëndim të Tiranës .

E themeluar si Epidamnus nga grekët e Korkyrës dhe Korintit në shekullin e VII P.E.S. , ajo u pushtua nga mbreti ilir Glaucias në vitin 312 P.E.S. Më vonë iu kalua romakëve, të cilët e quajtën Dyrrhachium dhe e bënë fundin e autostradës së tyre ushtarake (Via Egnatia), e cila kalonte nga Elbasani dhe Liqeni i Ohrit përmes Gadishullit Ballkanik në Selanik (tani Selaniku , Greqi) dhe në lindje. Kështu u bë porti më i rëndësishëm i Ilirikut. Në shekullin IV të E.Su bë kryeqyteti i Epirus Nova (një provincë romake) dhe aty u krijua një kryepeshkopatë në vitin 449. Disa arena romake të ruajtura mirë janë gërmuar në lagjen e vjetër të qytetit.

Qyteti u rrethua nga Ostrogot Theodoric në 481 dhe u sulmua nga bullgarët në shekujt 10 dhe 11. Ajo u kap në 1082 nga aventurieri norman Robert Guiscard dhe, pasi kaloi te Bizantinët , ra (1185) në duart e mbretit William II të Siçilisë. Në fillim të shekullit të 13-të, Durrësi iu kalua venecianëve, më 1258 mbretit Manfred të Siçilisë dhe më 1272 Karlit I të Anzhuit, mbretit të Napolit dhe Sicilisë. Ajo u aneksua (1333) nga Achaea, një principatë greke, dhe u pushtua në 1336 nga forcat e Stefan Dushanit., mbreti i serbëve. Me vdekjen e Dushanit (1355) i kaloi familjes shqiptare të Thopias. Ajo iu dorëzua Venecias në 1392, por turqit e pushtuan atë në 1501 dhe e mbajtën deri në humbjen e tyre në Luftën e Parë Ballkanike (1912–1313). Ai u shpall kryeqytet i Shqipërisë së pavarur në 1913, por u pushtua në 1914 nga Princi Wilhelm zu Wied, i cili u sponsorizua nga një konferencë e fuqive evropiane. Qyteti u pushtua në Luftën e Parë Botërore nga forcat austriake dhe më pas italiane, këto të fundit u tërhoqën në vitin 1920. Më 7 prill 1939, Durrësi ishte porti kryesor i zbarkimit për pushtimin e Italisë fashiste në Shqipëri.


Porti i Durrësit është kthyer në një kanal kryesor për importin e mallrave ushqimore në Shqipëri. Instalimet portuale, të shkatërruara në vitin 1944 nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore , janë rindërtuar dhe linjat hekurudhore lidhin portin me Tiranën dhe pjesë të tjera të brendshme. Industritë e qytetit përfshijnë ndërtimin e anijeve dhe prodhimin e duhanit, plastikës dhe produkteve të lëkurës. Pop. (2001) 99,546; (2011) 113,249.

Feugiat eget gravida urna placerat posuere pulvinar. Id nibh hendrerit semper urna consequat. Mauris elit tellus risus ultricies ut consequat. Tempor tellus imperdiet nec velit fames pellentesque sed sed arcu. Neque quam id pellentesque in diam in.

Purus ornare nisl est nec. Nunc, enim tellus pretium viverra quisque id in metus volutpat. Urna eget velit venenatis, commodo eget massa. Magna donec dictum cras nullam platea. Diam rhoncus massa lectus pellentesque tristique. Amet commodo, egestas vitae bibendum. Volutpat elit condimentum integer tortor porttitor justo vel lobortis risus. Lacinia pellentesque fermentum tellus orci mauris, velit duis eget. Commodo justo, hac ligula molestie felis, iaculis. Vitae dui at ante orci, dictum fusce. Urna, sed urna fringilla faucibus euismod aliquet nec. Quis libero, fermentum amet eu, condimentum auctor. Sit vel ipsum sem tempus gravida et. Scelerisque blandit orci, est quis. Nisi, tellus amet est nascetur habitant faucibus ornare et vivamus.

Convallis massa nunc, tempus eget egestas sollicitudin mauris. Purus donec sed neque arcu, dictumst tortor nisi, odio. A sit lectus sem velit orci, rhoncus pharetra facilisis. Cras sodales a, dui pellentesque enim odio rutrum leo. Auctor viverra sit sit ut. Massa, elit venenatis, ultrices viverra at sagittis, velit. Cursus tempus phasellus consectetur suspendisse a blandit pellentesque diam neque. Massa est nibh congue elit amet, diam faucibus. Morbi non est semper ullamcorper quam iaculis at.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

— Annette Black

Sugjerime të tjera

Top